Hrvatska je potpisala sporazum kojim je konačno postala pridružena članica jedne od najvećih i najuglednijih znanstvenih institucija na svijetu Europske agencije za nuklearna istraživanja (CERN).
Ugovor su potpisale ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak i direktorica CERN-a fizičarka Fabiola Gianotti, u prisutnosti znanstvenika koji rade u CERN-u i premijera Andreja Plenkovića.
Kabinet genijalnog znanstvenika Nikole Tesle u zagrebačkom Tehničkom muzeju, odabran je za mjesto svečanoga potpisivanja. Bila je to i prigoda da uzvanici svjedoče i stvarnom pokazu nekoliko važnih pokusa Nikole Tesle, a u jednom i završnom eksperimentu sudjelovale su i direktorica Gianotti i ministrica Divjak koje su asistirale u demonstraciji Teslina pokusa koji je, u drugome dijelu svoga znanstvenog rada i života u Sjedinjenim Američkim Državama osobito istraživao bežični prijenos energije.
“Naši znanstvenici dobit će pristup ogromnim bazama podataka, razmjeni znanja i ljudi, ali i edukaciji i idejama. Za Hrvatsku high-tech industriju ulazak u CERN znači razvojnu priliku, priliku de sudjeluju u natječajima vrijednim više od dvije milijarde kuna godišnje – od izrade dijelova potrebnih za izgradnju akceleratora i slične opreme u laboratorijima do razvoja robotike i umjetne inteligencije. Možete samo zamisliti što jedna takva referenca znači za razvoj kompanije i otvaranje novih radnih mjesta nekom mladom hrvatskom start up-u ili pak high-tech kompaniji”, rekla je ministrica Blaženka Divjak, dodajući: ‘’Taj je korak k razvoju, kako STEM područja, tako i društveno-humanističkih znanosti, kako i poticanju izvrsnosti i usvajanju novih tehnologija.’’

Ali, ministrica Divjak smatra, da je važno i to, da smo svjesni gdje je hrvatska znanost sada – a Hrvatska je, nažalost, tek na 25. mjestu od 28 zemalja članica EU u dobivanju Obzor 2020. projekata, što govori o našoj međunarodnoj kompetitivnosti i izvrsnosti. Hrvatska je i pri dnu EU u dobivanju European Resrch Council (ERC) projekata, s najgorim omjerom ERC dobitnika zaposlenih na stranim institucijama, u odnosu na broj dobitnika ERC-a koji su zaposleni u Hrvatskoj što, ocijenila je ministrica, govori o osobnosti naših mladih znanstvenika, ali i nedostatku znanstvene infrastrukture i poticajne okoline za istraživanje u Hrvatskoj. Hrvatska se, jasna je ministrica, mora maknuti od uravnilovke, koja guši izvrsne na sveučilištima i institutima i sustav treba reformirati.
Premijer Andrej Plenković vjeruje da će Hrvatska za nekoliko godina biti i punopravna članica CERN-a. Osobito je istaknuo kako će hrvatsko gospodarstvo imati koristi od priključenja Hrvatske CERN-u jer, suglasna je s riječima ministrice Divjak, “CERN je prilika za ostanak na pravoj strani željezne zavjese industrijske revolucije 4.0, koja se neminovno spušta između zemalja koje ulažu u znanost, razvoj i obrazovanje te onih zemalja koji to ne čine”.
Podsjetio je kako je Vlada u posljednje dvije i pol godine uložila 29 posto novca više u znanost, proračunskog i onog iz europskih fondova. Spomenuo je i znanstvene centre izvrsnosti i bilateralne programe suradnje s nekim zemljama, među kojima su zajedno Švicarska i Francuska.
Ključna je zadaća, kaže premijer, reforme obrazovnoga sustava koja treba omogućiti da učenici, među ostalim, budu znatiželjni i kreativni.
Direktorica CERN-a Fabiola Gianotti također je izrazila zadovoljstvo zbog potpisivanja sporazuma i podsjetila kako CERN nije samo vodeći svjetski centar za istraživanja u području fizike elementarnih čestica, već je posvećen i razvoju novih tehnologija, edukaciji i miroljubivoj znanstvenoj suradnji diljem svijeta te da Hrvatska u sljedeće dvije godine može postati i stalnom članicom CERN-a.
U statusu pridruženog člana, kontribucija za CERN je milijun švicarskih franaka godišnje, a to se može vratiti kroz sudjelovanje hrvatskih tvrtki i znanstvenika u CERN-ovim natječajima i projektima.