Upravni sud u Osijeku je, odlučujući o tužbama Sladorane i Vira tvornice šećera poništio rješenja Ministarstva poljoprivrede iz 2012. godine o raspodjeli proizvodnih kvota za šećer, potvrđeno je iz Ministarstva poljoprivrede. Odluku nisu komentirali, no mediji špekuliraju da presuda otvara put tužbama za naknadu štete. Govori se o iznosu od čak 97 milijuna kuna.
Prema odluci iz studenog 2012. ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine o raspodjeli prava na proizvodnju šećera proizvedenog od šećerne repe EU podrijetla u Hrvatskoj tržišne godine 2013./2014. od ukupno raspoložive kvote od 192.877 tona, koja je odobrena Hrvatskoj u pristupnim pregovorima s EU, Tvornici šećera Osijek i Sladorani Županja dodijeljeno je po 67.507 tona te Viro tvornici šećera Virovitica 57.863 tone.
Iz Vira su na to reagirali još u prosincu 2012. odmah nakon odluke o raspodjeli kvota, ističući kako se ovakvom odlukom narušava ravnopravno tržišno natjecanje i uzrokuje im se izravna šteta. U Viru i Sladorani smatraju da su dobili manju kvotu od one koja im prema prethodnoj proizvodnji pripada, a Tvornica šećera Osijek veću.
Kako su u prosincu 2012. godine objavili na Zagrebačkoj burzi, prozvodnja Vira u referentnom razdoblju od 2004. do 2011. godine iznosila je 70.076 tona, a prema odluci ministra poljoprivrede iz studenog Viru je dodijeljena kvota od 57.863 tone, što predstavlja smanjenje za 12.213 tona.
Kooperanti: U svemu prste ima Todorić
Sladorana Županja imala je u referentnom razdoblju proizvodnju šećera od repe EU podrijetla od 70.122 tone, dok je odlukom ministra dobila kvotu od 67.507 tona.
Tvornica šećera Osijek u referentnom je razdoblju imala proizvodnju od 58.995 tona, a prema odluci resornog ministarstva dobila je kvotu od 67.507 tona, što je povećanje za 8.512 tona, navedeno je tada na Zagrebačkoj burzi.
Brojevi pokazuju da su s obzirom na prijašnje kvote Viro i Sladorana zakinute, a Tvornica šećera Osijek nagrađena višom proizvodnom kvotom nego prije.
Problematičnu raspodjelu proizvodnih kvota za šećer u emisiji U mreži Prvog objasnio je predsjednik Uprave županjske Sladorane Luka Burilović, koji je jučer izabran za novog predsjednika Hrvatske gospodarske komore.
„Mi smo do ulaska u EU imali izvozne kvote koje su bile podijeljene na 3 jednaka dijela, 180 tisuća tona na sve tri hrvatske šećerane, a nakon ulaska u EU dobili smo proizvodne kvote koje su bile raspoređene na način koji nije baš u skladu sa uobičajenim pravilima koja se dijele u EU. Mi smo smatrali da smo zakinuti jer smo dobili manji dio u odnosu na Osijek, govorim o grupaciji, Viro je jedna tvornica, Sladorana druga, Osijek treća, dakle tri tvornice šećera. Nismo bili zadovoljni i Viro i Sladorana su se žalili.”
Objektiv je pitao male kooperante jesu li oni u gubicima zbog problematične raspodjele kvota. Željko Vigoh iz Poljoprivrede Lipik rekao je: „Mi nismo u gubitku, jedino malo kasne isplate, može biti da je to zbog raspodjele proizvodnih kvota. Sve ide svojim tokom, no ako je ministar Jakovina krivo raspodijelio kvote, onda mora i snositi posljedice za to, te isplatiti odštetu.”
Dragoljub Golubić iz Vaške, mali poduzetnik sa zemljištem do 10 ha i dobitnik nagrade Zlatna repa za 2012. godinu rekao je za Objektiv: „ Ima nas malih kooperanata, ali zna se tko je naveći kooperant, Todorić. Isplata malo šteka, dobijemo novce u dva dijela, no nismo u gubicima.”