Katarina Gugić poznata kao prva načelnica u povijesti otoka Korčule, dobila je priliku nastaviti voditi rodnu Vela Luku, dok je Nika Silić Maroević na nedavno održanim lokalnim izborima postala prva gradonačelnica u povijesti Grada Korčule.
Zamoljene su da konkretnije pojasne s kojim se sve problemima nose stanovnici Korčule, a više ih je – od loše prometne povezanosti otoka s kopnom, neadekvatne mreže autobusnih linija, kao i neadekvatne školske infrastrukture. Također, ne mogu se pohvaliti niti pretjerano velikom procijepljenošću stanovnika, dok s druge strane prednjače po visini cijena testiranja na koronavirus. Jedan od vodećih problema je i zbrinjavanje otpada.

Izvor: Facebook/Katarina Gugić – Načelnica Općine Vela Luka
Katarina Gugić: ”Prometna povezanost tj. nepovezanost jedan je od većih problema s kojim se susreće Vela Luka kao i cijeli otok Korčula, ali i otok Lastovo. Broj linija nije se povećavao već više od deset godina, trajektni nisu adekvatni za sve vremenske uvjete, a do otoka se putuje previše. U Veloj luci započinje uskoro izgradnja pomorsko – putničkog terminala. Njegovom izgradnjom stvoriti će se bolji uvjeti za prihvat većih brodova za naše relacije, i ono što je nužno – bržih maritimnih sposobnosti. Po pitanju zbrinjavanja otpada, Vela Luka je dosta napredovala u zadnje četiri godine. Saniran je deponij koji će se u potpunosti zatvoriti nakon izgradnje Centra za gospodarenje otpadom. Izgrađeno je reciklažno dvorište, nabavljena komunalna oprema koja je podijeljena mještanima. Ono gdje vidim da bi moglo doći do problema u tom području je zbog sporog razvoja projekta izgradnje Centra za gospodarenje otpadom. Mišljenja sam da Županija već dugo odlaže početak realizacije županijskog odlagališta otpada u Lučinom razdolju. Stanovnike otoka Korčule, pogotovo one na zapadnom dijelu gdje smo sanirali naše odlagalište otpada i gdje već neko vrijeme funkcioniraju reciklažna dvorišta, može u jednom trenutku to kašnjenje u Županiji dovesti do kolapsa već uhodanog sustava recikliranja i održivog sustava zbrinjavanja otpada.”
Nika Silić Maroević: ”Kao mnogi dalmatinski gradovi imamo neadekvatan standard u otočnom prijevozu, kako djece tako i svih ostalih, i samim time muku mučimo s parkinzima i ljetnim gužvama. Trebamo bolja prometna rješenja jer su sadašnja zastarjela i ne primjenjuju se moderna rješenja: dostave električnim vozilima, kružni taxi i slično.
U gradskom vrtiću nedostaje mjesta, škole također trebaju bolja infrastrukturna rješenja. Potrebe mladih su velike, a neispunjene unatoč svim potencijalima.
Naš otok je u zelenom, što se tiče korona statistike i zadovoljni smo procjepljenošću, sad kad su napokon dostupna cjepiva.”
Na upit da li su navedeni problemi razlog radi kojeg je HDZ u potpunosti izgubio povjerenje birača te da li je Branko Bačić koji se godinama nalazi na jednoj od najviših pozicija moći, mogao više učiniti za Korčulu apelirajući na resorne kako bi iste probleme otklonili – odgovaraju:
Gugić: ”SDP i nezavisne liste su ostvarile dobar rezultat na otoku iz dva dijametralno suprotna razloga. S jedne strane, na zapadnom dijelu otoka je to bilo honoriranje dobrih rezultata u prethodnim mandatima. Mislim da smo uspjeli dokazati da se može uspjeti i bez te dosad toliko spominjane vertikale Zagreb-Dubrovnik-otok. Volja za napretkom, rad i dobri projekti ne mogu se zanemariti, i birači to prepoznaju i vrednuju. S druge strane, na istočnom dijelu otoka birači su željeli i izglasali promjene i otklon od postojećih modela upravljanja. Uz posebne lokalne specifičnosti, riječ je o modelima gdje netko u Zagrebu odlučuje do u tančine o kadrovskim i drugim rješenjima na otoku, odnosno o modelima gdje lokalni političari isključivo ovise o mišljenju i blagoslovu izvan otoka. Isto tako, riječ je i o politikama koje su usko stranački ograničene, i brinu se samo za prosperitet dijela otočne zajednice. Rekla bi neistinu kada bi ustvrdila da država nije ulagala u otok u prethodnim godinama, naposlijetku i mi smo u Veloj Luci povukli razmjerno dosta novaca iz Ministarstava. Drugo je pitanje da li je to bilo dovoljno i da li se moglo više i bolje. Dakako da je za otok koji mora zadržati svoje mlade, vratiti naše obrazovane kadrove i privući nove, otvoriti nova radna mjesta, potrebno puno, puno više.”
Silić Maroević: ”Možda je napokon došao dan kad su ljudi shvatili da ne ovise o drugima nego o sebi samima i nisu se bojali odabrati promjenu.”
Po pitanju suradnje s ponovno izabranim županom Nikolom Dobroslavićem s kojim su predstavnici pojedinih općina na Korčuli imali gotovo nikakvu komunikaciju izjavljuju sljedeće:
Gugić: ”Župan je podržao moju protukandidatkinju na lokalnim izborima, a ja njegove protukandidate. Moji razlozi su bili želja da se odnosi sa Županijom unaprijede, pogotovo u dijelu funkcioniranja pojedinih županijskih ustanova koje ne da ne surađuju s Općinom već je namjerno opstruiraju funkcionirajući isključivo kao servis jedne političke stranke, a ne svih građana. Birači su u Veloj Luci jasno na izborima rekli ne takvom obrascu djelovanja i ja bi voljela kada bi ta poruka u središtu Županije dovela do izvjesne prilagodbe djelovanja na terenu. Volju birača bi trebalo uvažiti, a ne kao dosada ignorirati. Naime, ja kao načelnica koja sam izabrana od strane svih Velolučana nailazim na opstrukcije od osoba koje su jednostavno samo stranački imenovani na čelo nekih od županijskih ustanova. Ja poštujem ukupnu volju birača u Županiji i mislim da činjenica što su različite stranke na različitim upravnim razinama ne bi smjela odmagati stanovništvu. Svi smo mi izabrani da radimo za opće dobro cjelokupne zajednice pa ni nama načelnicima niti županu ne preostaje ništa drugo nego li suradnja, usprkos i unatoč našim razlikama, ali za dobrobit i razvoj naše zajednice.”
Silić Maroević: ”Nemam problem s komunikacijom ni sa kime, i kvalitetno ćemo pripremati projekte i predlagati rješenja.”
