EKSKLUZIVNI INTERVJU HRVOJE BUJAS, predsjednik Udruge Glas poduzetnika
Pored hvalevrijedne akcije koju ste nedavno pokrenuli za pomoć obiteljima na potresom razorenoj Baniji te niz ranijih, koje još aktivnosti Udruga glas poduzetnika (UGP) u narednom periodu planira poduzeti?
UGP je od samog starta svog rada fokusiran na 3 segmenta:
– prijedlozi Vladi RH za adekvatne ekonomske mjere
– edukacija i network (umrežavanje) poduzetnika
– humanitarne akcije (pomoć Sisačko-moslavačkoj županiji, Zagrebačkoj županiji, građanima i poduzetnicima u nevolji…). I to ćemo nastaviti raditi i u 2022-oj godini.
Potpisali ste i Sporazum o partnerskoj suradnji s Udrugom članova obveznih i dobrovoljnih mirovinskih fondova. Opišite nam u kratkim crtama ciljeve te suradnje.
UGP je potpisao čitav niz suradnji sa srodnim i neovisnim Udrugama u RH (CISEx, Udruga cestovnih prijevoznika, CroAI, NUU itd.), isključivo sa onima koje imaju dobrovoljno, a ne prisilno članstvo te ćemo to nastaviti i dalje.
Sa navedenom Udrugom gajimo odlične odnose jer smatramo da je iznimno bitna edukacija svih građana koji uplaćuju sredstva u mirovinske fondove, a najbitnije je da svi shvatimo da je to NAŠA imovina, i da se nas nešto mora i pitati!
Kakav odnos UGP ima s Vladom RH? Slušaju li vaše prijedloge te smatrate li da u dovoljnoj mjeri imaju sluha za uvažavanje potreba poduzetnika?
Odnos sa Vladom RH je rekao bih “toplo-hladan” model, ovisi i o njihovoj reakciji na naše prijedloge, kao i našoj na neke njihove. On je takav od početka, i logično je da jedna jaka i neovisna lobistička Udruga kao što je UGP sa svojih preko 18.000 članova ima baš takav odnos. Mi nismo samo kritici, već dajemo i konkretne prijedloge, na Vladi je da posluša pametnije od sebe i da se makne od vlastitih ega. U interesu svih nas je da što šira društvena zajednica participira u stvaranju bolje budućnosti, one koju mi u UGP-u zovemo Hrvatska 2.0, a uključuje manje birokracije i digitalizaciju, manje poreze i efikasno pravosuđe.
Pozitivnim ste ocjenili to što s 1.1.2022. godine svi oni koji su u prvoj kategoriji neće morati plaćati članarinu HGK-u, kao i usvajanje izmjena Zakona o proračunu kojim će čelnici lokalne samouprave biti dužni na potpuno transparentan način prikazivati trošenje javnog novca. Uvođenje kojih mjera i reformi od strane vladajućih biste također bespogovorno podržali?
Da, smatramo da je dobro da se smanjuju parafiskalni nameti, isto kao što potičemo transparentnost u svim segmentima društva. Također smo tražili da HGK, ali i HOK budu dobrovoljne asocijacije, pa tko želi neka bude član i plaća članarinu, i sad smatramo da bi to bio bolji i pošteniji model.
Od Vlade RH zahtjevamo od starta hrabre reforme, a ne kozmetički PR. Tražimo reformu pravosuđa, porezne uprave, kao i lokalne samouprave i uprave.
Brojni poduzetnici se nadaju da će skorašnje donošenje izmjena Zakona o radu pojačati radnu etiku i produktivnost omogućavanjem lakšeg nagrađivanja vrijedne radne snage, ali i jednostavnije rješavanje onih pojedinaca koji ne rade. Također se nadaju i smanjenju troška rada kroz smanjenje poreza ili doprinosa. Smatrate li to dostatnim te hoćete li ispred Udruge ponuditi i svoje prijedloge?
Da. Mi smo ponudili model takozvanog FLAT RATE poreza na dohodak, od 10%, za razliku od postojećeg, progresivnog koji ide do 30%. Također tražimo da se zakonima prestane štititi “neradnike” i počne stiti radnike. Tražimo da profunkcionira pravna država, zar tražimo puno?
Vjerujete li da se u 2022. godini poduzetnici mogu nadati stabilizaciji poslovanja i rastu prihoda unatoč povećanim troškovima sirovina te njihovoj ograničenoj dostupnosti, kao i rastu troškova poslovanja općenito?
Poduzetnici ce se uvijek snaći, mi smo uspjeli usprkos birokratima, da nam se smanje porezi i regulacije, daleko više sredstava bi išlo u plaće i investicije, to mora biti cilj svake Vlade.
Europska komisija u svojim je prognozama najavila da bi Hrvatska mogla biti jedna od najbrže rastućih zemalja u EU te da ćemo 2022. godine ne samo vratiti nego i prestići pretpandemijsku razinu. Jeste li i Vi optimist po pitanju toga?
Nisam. Mi smo po svim ekonomskim pokazateljima pri dnu ljestivice, a po pitanju pravosuđa i zadnji. Ne treba nama lažna nada, već konkretne reforme, i hrabra Vlada koja je voljna iste provesti, pa makar izgubila sljedeće izbore, no Hrvatsku odvela na pravi put – onaj u kojem je sustav pravedan i isti za sve njene građane.