Connect with us

Upišite traženi pojam

foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

Top Tema

EKSKLUZIVNI INTERVJU DOMAGOJ HAJDUKOVIĆ, saborski zastupnik SDP-a: ”Na pitanje opstanka i poslovanja Croatia Airlinesa sam već u nekoliko navrata upozoravao javnost i pitao ministra. Unatoč svim ovim problemima, ministar Butković je dosljedan u nečinjenju ničega i potpunim ignoriranjem problema!”

Jedan ste od najaktivnijih saborskih zastupnika te se gotovo na tjednoj bazi susrećete s brojnim veleposlanicima. O čemu raspravljate te na koji način komentiraju smjer u kojem ide Hrvatska?

Uglavnom su to veleposlanici zemalja članice Unije. Teme razgovora su uvijek aktualnosti u Uniji, naša suradnja, pitanja od zajedničkog interesa i tješnje povezivanje na njima. Ti su sastanci rezultirali i brojnim kasnijim bilateralnim i multilateralnim sastancima i razmjeni mišljenja s kolegicama i kolegama iz svih zemalja članica Unije. Sve to naravno videokonferencijskim putem, ali se nadam da će epidemiološka situacija uskoro dopustiti da mnoge od tih konzultacija održavamo i fizički. Što se našeg smjera tiče, opća je ocjena s kojim se ja slažem da sve ovisi o nama. Novac nam je na raspolaganju, na nama je hoćemo li ga i kako iskoristiti.

Prije nekoliko dana prisustvovali ste plenarnom zasjedanju Parlamentarne skupštine Vijeća Europe braneći boje Grupe socijalista, demokrata i zelenih prilikom čega ste u proceduru poslali prijedlog rezolucije o integraciji izbjeglica i migranata. Možete li nam navesti što u njoj stoji te da li očekujete da će ista biti usvojena.

Prijedlog rezolucije koji spominjete samo je nastavak mog rada u Parlamentarnoj skupštini u kojoj sam autor tri rezolucije: o vanteritorijalnom azilu i stvaranju sigurnih zona, spašavanju života na Atlantiku i pravima i obavezama NVO koje pomažu migrantima. Želio bih raditi na rezoluciji koja bi se bavila pozitivnim primjerima integracije migranata u društva zemlja primateljica kao svojevrstan katalog dobrih praksi iz kojih bi zemlje članice mogle birati metode koje odgovaraju njihovim potrebama i implementirati ih. Također, želja mi je da se Hrvatska spominje i u pozitivnom svijetlu, tim više što imamo primjera dobre prakse o kojima treba pričati i koje treba predstaviti zainteresiranoj javnosti.

U Hrvatskom saboru je na tematskoj sjednici o Višegodišnjem financijskom okviru 2021.-2027. ministrica Tramišak informirajući zastupnike kako se i na koji način koriste fondovi Europske unije iznijela i niz ambicioznih planova. Vjerujete li prateći njeno dosadašnje djelovanje da će zacrtano uspjeti ostvariti? Jer su i sve glasnija nagađanja da će premijer Plenković nezadovoljan načinom rada ministrice Tramišak odlučiti se za njenu smjenu s čela Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije.

Ako se po jutru dan poznaje, nisam preveliki optimist. Dati ću samo zadnji primjer naše loše organizacije, a to je obnova Zagreba. Novac iz EU fonda solidarnosti bio nam je na raspolaganju praktički nekoliko dana nakon potresa. Danas, više od godinu dana od potresa obnova nije ni započela. Mogli bi izgubiti novce iz fonda solidarnosti jer više od godinu dana nismo u stanju pokrenuti obnovu. Slično je i s planovima za novi VFO. Nemamo jasnu viziju, mislim da nismo proveli dovoljno široku raspravu s budućim korisnicima novca iz fondova (primjerice poduzetnicima) što će na kraju rezultirati manje efikasnim povlačenjem novca iz fondova. Također, pod dojmom sam da i dalje nismo ni sami sigurni što želimo i kako se razvijati, niz projekata i dalje se odnosi na „betonizaciju“, a ne na projekte koji će dati konkretnu dodanu vrijednost i benefite koji će osjetiti naši građani. Novac iz EU fondova se ne mora koristiti samo za infrastrukturne projekte, a čini mi se da mi to nikako da shvatimo.

Nedugo nakon Vladine odluke o kupnji francuskih borbenih aviona susreli ste se s njihovim veleposlanikom u RH Gaëlom Françoisom Veyssiereom. Jeste li se tom prigodom dotaknuli i te teme? Smatrate li odluku pozitivnom i u kontekstu intenziviranja daljnje suradnje kako po ostalim pitanjima, tako i nastavku održavanja dobrih i prijateljskih odnosa između dvaju zemalja?

Sa gospodinom veleposlanikom Veyssiereom imamo puno tema, glavna od kojih je intenziviranje naših odnosa i suradnje. U proteklih nekoliko tjedana ugostili smo izaslanstva Senata i Nacionalne skupštine Francuske Republike, a do kraja srpnja u posjet bi nam trebala doći i potpredsjednica Nacionalne skupštine. Francuska ima konkretne interese gospodarske i bilateralne suradnje unutar EU, kao i interes za stabilizaciju regije i proširenje Unije za zemlje Zapadnog Balkana. Naravno, odluka o kupnji francuskih borbenih aviona samo će pospješiti već ionako dobre odnose.

Pored toga što porezni obveznici izdvajaju značajna sredstva za dugogodišnjeg gubitaša Croatia Airlines, Vlada je značajna bespovratna sredstva za iste prije nekoliko mjeseci zatražila i od Europske komisije. Do kad mislite da će Komisija isto odobravati i tolerirati činjenicu da resorni ministar Oleg Butković već godinama ne uspijeva pronaći kvalitetno rješenje za tu nekoć uspješnu aviokompaniju te što smatrate da je potrebno poduzeti?

Na pitanje opstanka i poslovanja Croatia Airlinesa sam već u nekoliko navrata upozoravao javnost i pitao ministra. Problemi u poslovanju koji postoje sada je dodatno pogoršala pandemija koronavirusa. To nije problem koji postoji od jučer, niti se može riješiti u nekoliko dana. Međutim, ministar Butković opetovano dokazuje kako nije dorastao zadatku. Croatia Airlines nije donio niti jednu stratešku odluku (a ni ne može bez pomoći ministarstva), nije pronašao strateškog partnera, flota je zastarjela, a osoblje je među najlošije plaćenima u industriji. Unatoč svim ovim problemima, ministar Butković je dosljedan u nečinjenju ničega i potpunim ignoriranjem problema. Sama jednokratna pomoć od EU, ukoliko je i dobijemo, neće riješiti sve izazove s kojima se suočava Croatia Airlines. Bojim se da bi ukoliko ubrzo ne riješimo ili bar ne pokušamo riješiti nagomilane probleme mogli bi ostati bez našeg jedinog nacionalnog avio prijevoznika te ih čeka sudbina MALEV-a.

Kakva je Vaša ocjena Peđe Grbina na čelu SDP-a? Hoće li Možemo ugroziti status SDP-a kao najveće oporbene stranke? U medijima se dosta špekulira i o izbacivanju pojedinih saborskih zastupnika iz Zagreba, koliko izglednim ocjenjujete takve poteze?

Kolega Grbin stranku vodi najbolje što zna i umije. Iskreno sumnjam da bi netko u SDP-u želio izbaciti vrijedne zastupnike poput Vesne Nađ ili Zvane Brumnića. To bih nazvao baš kako ste i sami rekli špekulacijama. Možemo je trenutno na vrhuncu popularnosti i proživljava svoj „medeni mjesec“ s javnosti i medijima. Iako će sigurno rasti još jedno vrijeme, mislim da će se i taj trend preokrenuti u dogledno vrijeme i da će glasači prepoznati da u SDP-u imaju ljude, iskustvo i volju da se Hrvatska vodi na drugačiji način.

1. srpnja počelo je slovensko predsjedanje Vijećem EU. Što očekujete od njihovog predsjedanja i koji će po Vama biti glavni izazovi pred Unijom u kratkoročnom periodu?

Predsjedanje Slovenije Vijećem EU vratit će fokus Unije na regiju i proširenje koji se pomalo izgubio tijekom Portugalskog predsjedanja. To ocjenjujem dobrim i korisnim za Hrvatsku, ali i za cijelu regiju, njenu stabilizaciju i, nadam se, skorom početku pregovora Makedonije i Albanije za pristupanje Uniji, kao i dodjeljivanja statusa kandidata Bosni i Hercegovini. Slovensko predsjedanje biti će obilježeno i Konferencijom o budućnosti Europe u čijem plenumu i sam sudjelujem, koja bi trebala prikupiti očekivanja građana od Unije i u kojem je smjeru žele razvijati. Ovo je jedinstven projekt u povijesti Unije i prvi put da se građane na ovako direktan način traži njihovo mišljenje, ideje i vizije. Koristim priliku da još jednom pozovem sve građane koji žele da se uključe pomoću on line platforme. Također, sukladno najavama premijera Janše, otvorit će se rasprava i o proširenju Schengenskog prostora. Europska komisija, a nedavno i Parlament, dali su pozitivne ocjene naše spremnosti za ulazak u Schengensko područje tako da i ovdje očekujemo neke pomake.

Klikni za komentar

Ostavi odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Povezane vijesti

Top Tema

Najteže je meni, i u ljudskom, i političkom, i upravljačkom smislu”, kazao je premijer Andrej Plenković ovog tjedna komentirajući nedavno uhićenje ekipe iako nije...

Top Tema

Bačić i Butković su najaljkaviji u odgovorima Pet mjeseci od konstituiranja XI. saziva Sabora premijer Andrej Plenković ne duguje odgovor na niti jedno zastupničko...

Top Tema

Načinom na koji osvaja Kvarner Peter Lürssen podsjeća na Ivicu Todorića i nosi istu vrstu javnog rizika za cijelu regiju, tvrde kritičari  Demontažom dizalica...

Top Tema

Želja da se što prije proda Žabica nije ništa drugo nego loš pokušaj skrivanja očite nesposobnosti Grada Rijeke i gradonačelnika Filipovića da se sagradi...

Kolačići nam pomažu pri pružanju usluga. Korištenjem naših usluga, prihvaćate naše korištenje kolačića. Vidi više


Kolačići (COOKIES)
Kako bi ova web stranica radila ispravno te da bismo bili u stanju vršiti daljnja unaprjeđenja stranice u svrhu poboljšavanja Vašega iskustva pregledavanja, ova stranica mora na Vaše računalo spremiti malenu količinu informacija (cookies) . Preko 90 % svih web stranica koristi ovu praksu, no prema odredbama Europske unije od 25. ožujka 2011. obvezni smo prije spremanja kolačića zatražiti vaš pristanak. Korištenjem web stranice pristajete na uporabu kolačića. Blokiranjem kolačića i dalje možete pregledavati stranicu, no neke njezine mogućnosti neće Vam biti dostupne.
Što je kolačić?
Kolačić je informacija spremljena na Vaše računalo od strane web stranice koju posjetite. Kolačići obično spremaju Vaše postavke, postavke za web stranicu, kao što su preferirani jezik ili adresa. Kasnije, kada opet otvorite istu web stranicu internetski preglednik šalje natrag kolačiće koji pripadaju toj stranici. Ovo omogućava stranici da prikaže informacije prilagođene Vašim potrebama.
Kolačići mogu spremati širok raspon informacija uključujući osobne informacije (kao što je Vaše ime ili adresa e-pošte). Ipak, ova informacija može biti spremljena jedino ako Vi to omogućite – web stranice ne mogu dobiti pristup informacijama koji im niste dali i ne mogu pristupiti drugim datotekama na Vašem računalu. Zadane aktivnosti spremanja i slanja kolačića Vama nisu vidljive. Ipak, možete promjeniti postavke internetskog preglednika tako da možete sami birati hoćete li zahtjeve za spremanje kolačića odobriti ili odbiti, da pobrišete spremljene kolačiće automatski pri zatvaranju internetskog preglednika i slično.
Kako onemogućiti kolačiće
Isključivanjem kolačića odlučujete da li hoćete dopustiti pohranjivanje kolačića na vašem računalu. Postavke kolačića mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem internetskome pregledniku. Za informacije o postavkama kolačića, ovisi o internetskom pregledniku kojeg koristite.
Ako onemogućite kolačiće, nećete moći koristiti neke od funkcionalnosti na web stranicama Vipneta.
Što su privremeni kolačići?
Privremeni kolačići ili kolačići sesije uklanjaju se s računala po zatvaranju internetskog preglednika. Pomoću njih web-mjesta pohranjuju privremene podatke, poput stavki u košarici za kupnju.
Što su stalni kolačići?
Stalni ili spremljeni kolačići ostaju na računalu nakon zatvaranja internetskog preglednika. Pomoću njih web-mjesta pohranjuju podatke, kao što su ime za prijavu i zaporka, tako da se ne morate prijavljivati prilikom svakog posjeta određenom mjestu. Stalni kolačići ostat će na računalu danima, mjesecima, čak i godinama.
Što su kolačići od prve strane?
Kolačići prve strane dolaze s web-mjesta koje gledate, a mogu biti stalni ili privremeni. Pomoću tih kolačića web-mjesta mogu pohraniti podatke koje će ponovo koristiti prilikom sljedećeg posjeta tom web-mjestu.
Što su kolačići treće strane?
Kolačići treće strane dolaze s reklama drugih web-mjesta (kao što su skočne ili bilo koje druge reklame) koje se nalaze na web-mjestu koje gledate. Pomoću tih kolačića web-mjesta mogu pratiti korištenje interneta u marketinške svrhe.
Da li objektivno.hr koristi kolačiće?
Da, s primarnim ciljem kako bi naše web stranice vam omogućile bolje korisničko iskustvo.
Kakve kolačiće koristi objektivno.hr i zašto
Privremeni kolačići (engl. Session cookies) – to su privremeni kolačići koji ističu (i automatski se brišu) kada zatvorite internetski preglednik. Objektivno.hr ih koristi da omogući pristup sadržaju i omogući stvari koje možete učiniti kada se prijavite sa svojim podacima na objektivno.hr. Trajni kolačići (engl. Persistent cookies) – obično imaju datum isteka daleko u budućnosti te će ostati u vašem pregledniku, dok ne isteknu, ili dok ih ručno ne izbrišete. Objektivno.hr koristi trajne kolačiće za funkcionalnosti kao što su “Ostanite prijavljeni”, što korisnicima olakšava pristup stranicama kao registriranom korisniku. Također koristimo trajne kolačiće kako bi bolje razumjeli navike korisnika, tako da možemo poboljšati stranicu prema vašim navikama. Ova informacija je anonimna – ne vidimo individualne podatke korisnika.
Da li na web-stranici ima kolačića treće strane?
Ima nekoliko vanjskih servisa koji korisniku spremaju limitirane kolačiće. Ovi kolačići postavljeni su za normalno funkcioniranje određenih mogućnosti koje korisnicima olakšavaju pristup sadržaju. Za mjerenje posjećenosti objektivno.hr koristi Google analytics. Ako želite onemogućiti da vam navedeni servis spremaju kolačiće, možete to učiniti: Google Analytics Opt-out.
Objektivno koristi kolačiće u svrhu oglašavanja vlastitih proizvoda i usluga, te usluga i proizvoda svojih partnera koji bi korisnika mogli zanimati. Prikazivanje oglasa koje korisniku dostavlja objektivno.hr ili partner omogućuje se putem kolačića koje objektivno.hr, odnosno treća strana može postaviti u Web-preglednik korisnika. Korisnik uvijek može samostalno regulirati primanje kolačića putem postavki svojeg Web preglednika.
Dodatne informacija oko isključivanja kolačića
Trenutno postoji nekoliko web-stranica za isključivanje pohranjivanja kolačića za različite servise.
http://www.allaboutcookies.org/
http://www.youronlinechoices.eu/

Zatvori