Na konferenciji za novinare, prilikom koje ste predstavili 13 točaka izbornog programa za istarskog župana, izrazili ste bojazan da ćete možda biti cenzurirani. Što ste točno pod time mislili, odnosno tko Vas je dosad cenzurirao i po čijem nalogu?
Osim transparentnog i otvorenog županijskog proračuna, participativnog budgetiranja, pravednih prostornih planova, ulaganja u zeleno gospodarstvo, održiv i ekološki osviješten turizam, jačanje načela participacije građana i građanki putem lokalnih referenduma i javnim savjetovanjima, osim brige o starijima, ulaganju u obrazovanje i dr. da bi društvo bilo ravnopravnije, socijalno osjetljivije i demokratičnije moram istaknuti da se borba za bolje društvo događa i na razini istinitih, pravovremenih i cjelovitih informacija. I zato je važno pustiti medije da rade svoj posao slobodno, a to na žalost nije slučaj za neke lokalne medije koji, zbog ovisnosti i o županijskom financiranju ili gradskom financiranju, nisu radili u službi građana i građanki te su prestali raditi u javnom interesu. To je umnogome osiromašilo društvo, na svim razinama. Slobodno novinarstvo doprinijet će borbi protiv lokalnih šerifa, prokazat će afere, bdijet će nad političkim moćnicima, a na koncu će biti sukreator poštenijeg društva. To ćemo poticati, o tome ćemo govoriti, za to ćemo se boriti. To je Istra koju želimo, fer Istra jednakih šansi. Trenutno su najaktualniji pritisci vladajuće stranke u Istri, IDS-a na novinare Glasa Istre.
Kako odgovarate na optužbu kolumnista Glasa Istre Roberta Franka koji tvrdi da ste prisvojili političku ideju Vašeg političkog konkurenta, HDZ-ovca Antona Klimana, vezano uz zalaganje za rekonstrukciju željezničke infrastrukture u Istri, kao i za njeno povezivanje s ostatkom Hrvatske?
O potrebi rekonstrukcije istarskih željeznica sam govorio kao član saborskog obora za pomorstvo, promet i infrastrukturu. Žao mi je kolumniste koji umjesto optužbe nije zapazio da su o tome govorili svi saborski zastupnici iz Istre, neovisno o političkom opredjeljenje te da nije konstatirao da je cjelokupna politička scena u Istri jedinstvena oko pitanja opstojnosti željeznice u Istri i njene modernizacije. To je zapravo vijest per se.
Javnost je doznala za nedopustivi pritisak na novinare Glasa Istre od strane čelnih ljudi Općine Višnjan, a ekipa Provjerenog donijela je veliku priču o brojnim primjerima sukoba interesa načelnika Angela Matticha. Kako komentirate tu situaciju i zašto mještani koji su vjerujemo dobro upoznati s njegovim dugogodišnjim načinom upravljanja svejedno bira takvog političara?
Neprihvatljivo mi je da bilo kojoj javnoj osobi koja se bavi politikom javni interes nije ispred privatnog. Zakone moramo svi poštivati, a političari poglavito ono o sprječavanju sukoba interesa pa i g. Mattich. Da li će birači opetovano podržati načelnika i zaboraviti na grijehe IDS-a iz prošlosti koji je dugo godina upravljao tom općinom, vidjeti ćemo uskoro.
Je li SDP odredio već sve kandidate za čelne ljude jedinica lokalne samouprave u Istarskoj županiji? Koje ciljeve ste si postavili, odnosno gdje očekujete da ćete ostvariti najbolje rezultate?
Sve kandidate ćemo predstaviti javnosti u naredna dva do tri tjedna. Očekujemo naravno još bolje rezultate nego prije četiri godine, a osim zadržavanja povjerenja građana u šest gradova i općina gdje imamo naše gradonačelnike, očekujemo pobjedu u Puli i neizvjesnu izbornu utrku za župana.
U izbornom programu veliki naglasak stavili ste na razvoj plana gospodarenja otpadom. Već ste i ranije javnost upozoravali da je Grad Pula zbog lošeg sustava gospodarenja u dvije godine morao platiti kaznu od 1,6 milijuna kuna poreznih obveznika, a za što “nitko nije odgovarao”. Koja je Vaša strategija po tom pitanju?
Novim Zakonom o gospodarenju otpadom koji je trenutno u javnoj raspravi predviđeno je da se više neće raditi Planovi gospodarenja otpadom na nivou JLS nego na nivou županije. To je velika prilika za postavljanje realnih ciljeva za pojedine gradove i općine vezano za odvajanje korisnog otpada. Ciljevi se neće postići lokalno ukoliko se na županijskom nivou ne osnuje tvrtka koja će upravljati sa odvojeno prikupljenim otpadom (biootpadom i reciklabilnim otpadom) i ona može biti generator kružne ekonomije i pokretanja zelenih poslova. Ta bi tvrtka sortirala i granulira pojedine vrste reciklata i time potaknula proizvodnju iz tog reciklata u Istarskoj županiji.
To su zelena radna mjesta! Naravno, to je povezano i sa Kaštijunom gdje odmah treba zaustaviti izgradnju sušionice fekalnog mulja u sklopu centra jer to je pogrešno mjesto – to područje je već i sada jako opterećeno onečišćujućim tvarima. Ulaganja u Kaštijun neće dati i ne daju rezultate jer je on samo zadnja karika u upravljanju otpadom u gradovima i općinama. Osim dovoljnog broja reciklažnog otpada u Istri treba izgraditi i postrojenje za biološku obradu odvojeno sakupljenog biootpada, uspostaviti postrojenje za obradu/recikliranje građevinskog i krupnog (glomaznog) komunalnog otpada, izgradnja postrojenja za sortiranje odvojeno prikupljenog otpadnog papira, kartona, metala, plastike i drugih materijala te naravno sanacija zatvorenih odlagališta neopasnog otpada.
Vaše zalaganje za ukidanje golfa na Muzilu podsjeća na borbu inicijative ”Srđ je naš” koji su uspjeli osujetiti pokušaj pogodovanja golferima od strane tadašnjeg vodstva grada Dubrovnika. Računate li na jednaku podršku Vaših sugrađana po tom pitanju?
Računam na još veću podršku građana. Temelj održivog razvoja i zaštite okoliša je u prostornom planiranju. Prvi, simbolični korak u tom smjeru biti će ukidanje golfa na Muzilu koji je postao simbol pogodovanja investitorima i ignoriranja volje građana i građanki. Drugi bitan element je zaštita okoliša. To je najveći izazov na županijskoj razini – usklađenost županijskog prostornog plana sa novim ciljevima iz Zelenog plana EU, odnosno, zaštita prostora od prekomjerne izgradnje i devastacije kao i izmjene prostornog plana županije vezano za zone predviđene za izgradnju građevina za oporabu otpada.
Očekuje se da će se najveća bitka za mjesto župana voditi između Vas i IDS-ovog Borisa Miletića. Hoćete li ga pozvati na sučeljavanje te što nam možete reći o njegovom dosadašnjem radu na mjestu gradonačelnika Pule? Je li ispunio sve što je dosad obećavao?
Više od desetljeća su stara njegova obećanja o izgradnji 4 parkirne garažne kuće, 2 doma za umirovljenike, poduzetničkog inkubatora, putničkog brodskog terminala itd. Ništa ni od obnove obećanih 1.000 fasad grada koji danas izgleda kao da je izašao iz drugog svjetskog rata. Ali zato ono što nije obećavao, ali je učinio je uvođenje preko 20 novih povećanja cijena komunalnih usluga, od povećanja prireza, odvoza smeća, poskupljenja vode, kanalizacije i dr. zbog čega ga građani i zovu harač gradonačelnik.
Mislim da bi sučeljavanje svih kandidata za župana bilo korisno za sve stanovnike u Istri kako bi lakše donijeli odluku o izbornu budućeg župana i ukoliko bi svi zainteresirani mediji upriličili jednu takvu izbornu debatu rado bi joj se odazvao.