Predstavnici većine zemalja Evropske unije prihvatili su kompromisno rješenje za izmijenjenu europsku regulativu o plinovodima, koje neće ugroziti rusko-njemački projekt “Sjeverni tok 2”, navodi se iz europskih diplomatskih izvora.
Tema sastanka predstavnika zemalja članica bile su izmjene europske direktive o plinu koje bi Europskoj komisiji osigurale veći utjecaj na regulativu plinovoda, uključujući i “Sjeverni tok 2”. Taj plinovod dužine gotovo 1.200 kilometara trebao bi dopremati ruski plin u Njemačku kroz Baltičko more.
Francuska je, prije tog sastanka, neočekivano utrla put kompromisu, podržavši izmijenjenu verziju prijedloga, koji je izradila zajedno s Njemačkom. Bit prijedloga je u tome, da bi pravo na primjenu europske regulative, odnosno na moguće izuzeće imala zemlja EU-a na čijem je teritoriju, odnosno u čijim je teritorijalnim vodama prva interkonekcijska točka plinovoda – u slučaju “Sjevernog toka 2”, to je Njemačka.
Prethodni je prijedlog predviđao to pravo za zemlje članice EU kroz čiji teritorij, odnosno teritorijalno more, plinovod prolazi. Kompromis je podržalo 27 od 28 zemalja članica – protiv je bila samo Bugarska.
“Usvajanje direktive jamčit će veću europsku kontrolu nad energetskim projektima, kako bi se osigurala veća nezavisnost i suverenitet Europske unije u sferi energetike”, rekao je neimenovani izvor francuske vlade.