Nakon što se narod trgnuo posljednjih godina i napravio dva velika prosvjeda za kurikularnu reformu i povećanje plaća u školstvu, koji su poznatiji kao čekanje tramvaja na Trgu bana Josipa Jelačića, na red je došao i treći. Ovoga puta prosvjedovali su poduzetnici kojima je puna kapa mjera Stožera civilne zaštite i Vlade Republike Hrvatske.
Prosvjede je inicirala Udruga Glas poduzetnika, a zahtjeva se prestanak diskriminatornih mjera, redovito isplaćivanje naknada za zaposlene, ukidanje parafiskalnih nameta i obveznih članarina te odlazak ministra gospodarstva Tomislava Ćorića.
“Dosta nam je nepravde koju poduzetnici trpe od početka krize, dosta nam je najvećih poreza u Europskoj uniji, dosta nam je dvostrukih mjerila i dosta nam je diskriminatornih odluka. Zašto Hrvatska ne bi bila zemlja puna mogućnosti, pravde, prilike za rad i blagostanja. Smatramo da imamo sve što je potrebno kako bismo bili prosperitetna i konkurentna zemlja, ali vrijeme je da Vlada Republike Hrvatske konačno posluša stručnjake i poduzetnike”, navedeno je u pozivu na prosvjed.
Izvršni direktor UGP-a Dražen Oreščanin izvijestio da je sve što radi UGP izvan svake politike i da je riječ o zauzimanju za bolji život i prava poduzetnika, koji su u Hrvatskoj po njegovim riječima “građani drugog reda”. Predsjednik UGP-a Hrvoje Bujas nije bio na prosvjedu jer je u međuvremenu obolio od koronavirusa.
Nakon govora, koji su održali Dražen Oreščanin i vlasnik teretane Quantum Gym Andrija Klarić, kojeg je policija uhitila u ponedjeljak zbog otvaranja teretane, formirao se red ispred terase kavane Johann Franck, na kojoj su građani, poduzetnici i ostali putem “live streama”, koji je prenosilo više medija, imali priliku uputiti svoje poruke.
Na prosvjedu se okupilo između pet i deset tisuća ljudi, a većina građana razišla se s Trga bana Jelačića nešto iza 12 sati. Sudionici prosvjeda s kojima je Hina razgovarala kažu da su na koljenima i “na rubu pucanja” te da potpore kasne.
Ugostitelji s Trga su im na pladnjevima iznijeli “kave za van” pa su se neki poslužili, uz komentar kako ipak nikakve kave, pa ni otvorenih restoranima, neće pomoći da bez potpora i pravednih vladinih mjera i prežive ovu godinu.