Od polovice rujna najviše oboljelih od covida-19 je u skupini školske djece od 10 do 19 godina, a uskoro će u samoizolaciju u školama odlaziti samo učenici koji su bili u neposrednoj blizini zaraženog djeteta, najavio je u petak ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak.
“Nije potrebno da čitavi razredi idu u samoizolaciju, već se treba utvrditi tko je bio u bliskom kontaktu. U pripremi je dokument o tome, u samoizolaciju će biti stavljeni samo učenici koji su sjedili u istoj klupi, oni u promjeru od dva metra, te oni koji su s njim putovali dulje od 15 minuta”, rekao je Capak na konferenciji za novinare Nacionalnog stožera civilne zaštite.
Škole nisu izvor zaraze iako ima više oboljelih
Dokument će biti završen do kraja tjedna, a još se ne zna kada će stupiti na snagu. Procjenu tko će u samoizolaciju treba napraviti epidemiolog kada dobije informacije o djetetu, a slično će biti i kod predškolaraca, kazao je.
Od 1291 novog slučaja zaraze koronavirusom u posljednja 24 sata njih 260 je školske dobi, što je 20 posto. Od polovice rujna najviše oboljelih je u dobi od 10 do 19 godina, upozorio je Capak.
Trenutno je 2038 oboljelih od sedam do 18 godina starosti, a 10.439 ih je u samoizolaciji. Također je oboljelo 46 osoba iz nenastavnog osoblja te 215 nastavnika.
“Ne bih rekao da su škole izvor zaraze, iako ove godine imamo nešto više oboljelih i onih u samoizolaciji. Što se tiče covid potvrda u školskom sustavu, u ovom trenutku ne razmišljamo o tome niti planiramo, ali jasno je da je takva mogućnost uvijek otvorena”, kaže Capak.
Upozorio je da u proteklih tjedan dana 73 posto hospitaliziranih nije bilo cijepljeno, kao ni 83 posto onih na respiratoru i 76,5 posto umrlih.
Capak kaže da u posljednje vrijeme imamo pojačan interes za cijepljenjem. “U zadnja 24 sata smo aplicirali 5800 prvih doza, što smo zadnji put imali prije ljeta”.
Ministar zdravstva Vili Beroš istaknuo je da među hospitaliziranima i umrlima i dalje ima najviše necijepljenih te je pozvao sve starije osobe da se cijepe.
“Cijepljeno je devet od 10 liječnika u sustavu, a devet od 11 bolesnika nije, što pokazuje nebrigu za vlastito zdravlje, ali i za zdravstvene djelatnike koji spašavaju naše živote”, ocijenio je.
Pod najvećim opterećenjem je KBC Split sa 60 posto zauzetih kreveta i 30 posto respiratora, a bilo je i kratkotrajnog odgađanja nekih zahvata, što je riješeno na vrijeme. “Svjesni smo zaostataka u pružanju zdravstvene zaštite i radimo sve da upogonimo sustav”, dodao je.
Tko se ne želi cijepiti ni testirati neće moći biti na poslu
Što se tiče uvođenja covid potvrda u zdravstveni sustav od 1. listopada, Beroš kaže da se testiranja za necijepljene djelatnike planiraju dva puta tjedno, a u prvo će vrijeme biti besplatna.
“Ako se netko ne želi testirati, neće moći biti na poslu i to će se upisati u evidenciju radnog vremena. Sustavu će napraviti problem jer će trebati naći zamjenu, a sebi jer će neopravdano izostati i neće sukladno zakonu primiti naknadu”, upozorio je.
Istaknuo je da će covid potvrde biti potrebne i za sve koji ulaze u bolnički krug, poput dostavljača, servisera, radnika u bolničkim kafićima itd.
Voditelj Nacionalnog stožera i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović naglasio je da se u trenutnoj epidemiološkoj situaciji nastavlja s balansiranim pristupom mjerama.
“Znamo da postoje nezadovoljstva u nekim sektorima, ali mjere donosimo tako da se zaštitimo od situacija i okupljanja u zatvorenom prostoru, gdje je teško kontrolirati situaciju. Hoće li mjere ići prema daljnjoj liberalizaciji ovisi o cijepljenju”, naglasio je.
Izvor: Hina