
Blago srednjeg vijeka – arheološki nalazi iz Poljske naziv je gostujuće izložbe koju zagrebački arheološki muzej organizira u suradnji s Državnim arheološkim muzejom u Varšavi, a biti će svečano otvorena u ponedjeljak, 26. rujna u 19 sati na prvom katu Muzeja.

Za arheologe je nakit vrlo važna kategorija nalaza. Njegova različitost odraz je mode i trendova u prošlosti, također pomaže pri preciznijem datiranju arheološkog konteksta (osobito u grobovima), tehnike izrade puno govore o znanju i razvoju obrade u različitim materijalima, a stil ukazuje na porijeklo i indirektno nudi informacije o kulturnim i trgovačkim vezama naših predaka.
Arheološka izložba Blago srednjeg vijeka prikazuje 487 jedinstvenih nalaza pronađenih prilikom arheoloških istraživanja provedenih u prošlome stoljeću. Riječ je o srebrnim, brončanim, staklenim i zlatnim predmetima od kojih su mnogi bogato ukrašeni, a neki se na ovoj izložbi prvi put izlažu. Predmeti se čuvaju u zbirkama Državnog arheološkog muzeja u Varšavi, a potječu s arheoloških lokaliteta u Poljskoj, Bjelorusiji i Ukrajini uz pojedine predmete koji potječu iz zbirki 19. stoljeća.

Postav se sastoji od 12 cjelina koje prikazuju pojedine kategorije nalaza poput prstena, različitih tipova naušnica, narukvica, perli i ogrlica, relikvijarnih križeva i križeva privjesaka, fibula (broševa), sljepoočničarki, staklenih ukrasa, kopči itd. Veličanstvena ostava pronađena u Borucinu (središnja Poljska) highlight je ove izložbe. Izloženi predmeti datiraju se većinom u razdoblje od 11. do 13. stoljeća.
Izložba je popraćena panoima na kojima se nalaze opisi kategorija nalaza, opći podaci o izložbi i zbirkama te opisi procesa izrade nakita. Dostupna je i engleska verzija kompjutorske animacije koja prikazuje proces izrade nakita. Autori izložbe su Andrzej Piotrowski, Magdalena Ruszkowska i Joanna Żołkowska, kustosi Odjela za srednji i novi vijek u Državnom arheološkom muzeju u Varšavi.