Ravnopravnost spolova, no ne samo u zakonu, nego i u stvarnom životu, obrazovni sustav u Danskoj je besplatan, kao i usluge u zdravstvu, a poznato je kako Danci odlično balansiraju poslovne i privatne obaveze te su što se uvjeta rada i života tiče, među najzadovoljnijima su na svijetu. Danski model upravljanja komunalnim uslugama, organizacijom stanovanja i održivim urbanim planiranjem te zaštita okoliša, prepoznatljivi su prema uspješnosti na razini cijele Europe. Objektiv je o tome razgovarao s ambasadorom Kraljevine Danske u Hrvatskoj, Christianom Thorningom.
Kakvi su hrvatsko-danski odnosi, kako biste ih ocijenili?
Za više od četvrt stoljeća, Danska i Hrvatska imaju bliske bilateralne odnose i zajedno rade na međunarodnom polju, u organizacijama kao što su Vijeće Europe, NATO i onoj najvažnijoj, Europskoj uniji. Naše dvije zemlje ostaju zajedno u radu sadašnje EU.
Danska je mala zemlja, ali poštovana i važna članica EU. Gdje bi mogla pomoći Hrvatskoj u izazovima njenog razvoja?
Naša sličnost kao malih zemalja imnogi interesi i vrijednosti koje dijelimo, daju nam vrlo solidne temelje rasta, na kojem naše zemlje rade zajedno na mnogim važnim područjima. Danska je članica EU od 1973. godine i aktivno sudjeluje u razvoju i napretku Unije, a i u sadašnjem procesu njenog proširenja. Skupili smo mnogo iskustva na mnogim područjima članstva u EU, uključujući stvaranje politika, a isto tako, što je veoma važno, u pravnom sustavu. Jedno od jedinstvenih značajki Unije nije samo pravilo suradnje na tom polju, isto tako je to jedinstveni Sud pravde da bi se podržavala vladavina prava, za velike zemlje, jednako tako i za male zemlje članice. U tom je smislu važno također za male zemlje, da se aktivno obavezuju za poštivanje Suda. Danska je imala zadovoljstvo predsjedati Uniji nekoliko puta. To je golema zadaća, ali i prilika utjecaja agendi koje imaju i manje zemlje članice, dokazujući time da su manje zemlje savršeno sposobne voditi poslove Unije.
Vaša je zemlja prisutna u gospodarstvu, idejama i pokretima, kakva je hrvatsko-danska suradnja i koliki je prostor za ulaganja?
Dansko-hrvatska suradnja mnogih je godina bila dobra. Ali, to može biti mnogo bolje. Jedan je od važnijih ciljeva Royal Danish Embassy u Zagrebu, unaprijediti i ojačati suradnju između danskog i hrvatskog gospodarstva i poslovnog života. Imao sam već priliku vidjeti mnoge dijelove Hrvatske i što i kako se u njima radi. Nastavit ću promovirati našu suradnju.
Mnogo je područja u kojima je Danska čak među vodećima u svijetu, prema obnovljivim izvorima energije, u ekologiji, okretanju alternativnim mogućnostima prijevoza, pametnim gradovima, znanstvenom razvoju, ali i otvorenom društvu s naglašenom jednakošću i solidarnošću… Koji je recept za uspjeh?
Iznimno važan element, možda i najvažniji je, promovirati izvan zemlje, ono što promovirate kod kuće. Ta dva elementa moraju ići rukom u ruci, zajedno.
Teritorijalni preustroj je velik ‘zalogaj’ za svaku zemlju, a Vaša je zemlja i to uspješno napravila, kako?
Prije deset godina, Danska je napravila veliku reformu, lokalnih i regionalnih područja. Upravu smo smanjili s 270 na 98 jedininca, sa samo pet regija. To je učinilo administraciju mnogo djelotvornijom i time donijelo građanima mnoge prednosti. Reforma je sprovedena nakon opsežnog procesa svih zainteresiranih i sudjelujućih, te sa širokom pomoći stranaka u Parlamentu. Onda je reforma mogla biti implementirana, a to je učinjeno vrlo uspješno.
Europska je unija zajednica budućnosti jer joj je tek prošlo 65 godina. No, izazova našeg doba je mnogo. Kakva je njezina budućnost?
Snažno vjerujem u europski projekt i EU. I siguran sam da će Unija nastaviti biti okosnica suradnje još u mnogim godinama koje dolaze. To znači, EU – a to je slučaj i sa zemljama članicama – će se eformirati i promijeniti sebe za izazove budućnosti. Siguran sam da je EU spremna i sposobna to učiniti.
Često se čini da je svijet na raskršću. Je li to doista tako? Što je najvažnije, što možemo učiniti?
Najvažnija stvar je zastupati naše temeljne principe: ljudska prava, demokraciju i vladavinu prava.