Prema informacijama Tužiteljstva za ratne zločine u Srbiji i osmi osumnjičenik je uhićen!
Prošlo je dvadeset godina od najvećeg masakra u Europi počinjenog nakon Drugog svjetskog rata. Pravda je spora, ali dostižna.
Srpska Služba za otkrivanje ratnih zločina na raznim lokacijama u Srbiji jutros je uhitila je sedam osoba : N.M., A.G., M.B., A.D., B.M., J.P. i D.P., po nalogu Tužiteljstva za ratne zločine zbog sumnje da su počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva. Za njih se opravdano sumnja da su počinili masovna pogubljenja u Kravicama kod Srebrenice tijekom rata u Bosni i Hercegovini. Akcija se nastavlja. Tužiteljstvo i MUP Srbije tragaju za još nekoliko osoba za koje se pretpostavlja da su u susjednim zemljama.
Ovo su prva uhićenja na teritoriju Srbije zbog masovnih pogubljenja u Srebrenici i okolici, naime, Tužiteljstvo za ratne zločine donijelo je naredbu za provođenjem istrage protiv bivših pripadnika Centra za obuku “Jahorina” u sastavu Specijalne brigade MUP-a Republike Srpske, zbog osnovane sumnje da su u Srebrenici, na lokalitetu Kravice, počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva. Među žrtvama je više od 1.000 civila muslimanske nacionalnosti čiji su posmrtni ostaci identificirani u masovnim grobnicama na više lokacija, među kojima su Glogova 1 i 2 i Ravnice.
Jedan od uhićenih, kako je objavila agencija AP, je i bivši zapovjednik jedne od jedinica u Specijalnoj brigadi policije MUP-a Republike Srpske Nedeljko Milidragović poznat pod nadimkom “Neđo Kasapin”.
Dan kad je vrijeme stalo
11.srpnja 1995.-e srebreničku su enklavu, koju je Vijeće sigurnosti UN-a dvije godine ranije proglasilo zaštićenom zonom zauzele srpske snage i u stravičnom pokolju koji je trajao od 13.–og do 19-og srpnja ubile više od 8000 muškaraca. Najmlađa žrtva imala je 13 godina.
Inače, službena vlast Republike Srpske preuzela je odgovornost za počinjeni pokolj u Srebrenici 2003.-e.
Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije okarakterizirao je djelovanje srpskih snaga u Srebrenici kao genocid 2007._e, a Europski parlament je u siječnju 2009.-e proglasio 11. srpnja kao “Dan sjećanja na genocid u Srebrenici”.
Narodna skupština Republike Srbije osudila je pokolj 2010:-e. I tek sada Srbija sada sudi ljudima koji su skupinu zatvorenika iz Srebrenice odvojili iz skupine i ubili.
Zapovjednik Vojske Republike Srpske, Ratko Mladić uhićen je tek 2011.-e i predan Međunarodnom sudu u Haagu. U sudnici je stalno izvodio incidente, vrijeđao svjedoke i svima se smijao u lice tvrdeći da s pokoljem nema veze.
Za vrijeme akcije glavni tužitelji Salihović i Vukčević bili su u stalnom kontaktu i koordinaciji. Više osoba osumnjičenih za ovaj zločin, već ranije je procesuirano u predmetima Tužiteljstva BiH, a protiv određenog broja osoba istraga je još u tijeku. U okviru suradnje i pružanja pomoći kolegama iz Srbije, predstavnici obitelji žrtava ratnih zločina, u svojstvu oštećenih, dali su suglasnost pravosuđu Srbije za procesuiranje ovih osumnjičenih.
Tužiteljstvo BiH uputilo je čestitke tužiteljstvu i policiji za uspješno i profesionalno realiziranu akciju lišenja slobode osumnjičenih na području Srbije. Suradnja dvaju tužiteljstava nastavlja se i dalje, u pravcu procesuiranja ostalih počinitelja ovog i drugih ratnih zločina, u kojima je potrebna suradnja dvaju tužiteljstava za uspješno otkrivanje i procesuiranje počinitelja”, stoji u priopćenju Boris Grubešića, glasnogovornika Tužiteljstva BiH.
Teško je reći da je pravda ovim zadovoljena. Prošlo je dvadeset godina i dvadeset godina ti isti osumnjičeni mirno su nastavili svoj život.
A obiteljima žrtava, njih više od 8000 život je tada, tog stravičnog srpnja stao. Jedino mogu nijemo gledati u beskonačne nizove mezara.