Procjenu je napravilo više od 200 najvećih svjetskih kompanija, a većinu troškova očekuju u sljedećih pet godina. Enormne se troškove očekuje zbog faktora kao što su više temperature, kaotične vremenske prilike i cijene emisija stakleničkih plinova. Rezultati istraživanja neprofitne organizacije CDP upućuju na zaključak, kako mnoge kompanije i dalje podcjenjuju opasnost od klimatskih promjena, dok znanstvenici upozoravaju da je Zemljin klimatski sustav na putu u katastrofu ukoliko se brzo ne smanje emisije ugljičnog dioksida.
CDP, osnovan početkom 2000-ih pod nazivom Carbon Disclosure Project (Projekt objave podataka o emisiji ugljika), uživa veliki ugled u rastućoj koaliciji aktivističkih grupa, upravitelja fondova, središnjih banaka i političara koji vjeruju da globalno zatopljenje predstavlja sistemski rizik za financijski sustav.
Pozivajući izvršne direktore da se suoče s rizicima za svoje poslovanje, zagovornici transparentnijeg izvješćivanja o ugljičnim emisijama nadaju se da će potaknuti dovoljno ulaganja u čišće industrije kako bi se postupno smanjile emisije ugljika i ispunili globalni klimatski ciljevi.
Budući da su mjere suzbijanja klimatskih promjena fokusirane na ograničavanje upotrebe ugljena, nafte i plina, CDP je pozvao investitore da se zapitaju zašto su akteri u sektoru fosilnih goriva tako uvjereni da će imati koristi od energetske tranzicije koja će njihove postojeće poslovne modele učiniti zastarjelim.
»Čini se da financijski sektor identificira više rizika nego realno gospodarstvo. To pak nameće pitanje – tko upravlja tim rizicima?«, upozorava strateški savjetnik CPD-a Pedro Faria.