“U namjeri da se borimo za opstanak rafinerije ostvarili smo jedinstvo sva četiri sindikata, koliko ih djeluje u rafineriji. Upravo dogovaramo i aktiviranje Stožera za obranu Rafinerije. Ne smijemo dozvoliti da se rafinerija ugasi, a vjerujem da ćemo pritom imati i potporu Vlade”, rekao je Željko Jurašinović, glavni povjerenik EKN-a, najbrojnijeg sindikata u sisačkoj rafineriji.
Oko dvjestotinjak radnika Rafinerije nafte Sisak stiglo je u srijedu s četiri autobusa u Zagreb kako bi ispred upravne zgrade Ine, gdje je održana sjednica Uprave, izrazili svoje nezadovoljstvo najavom gašenjem sisačke rafinerije. Radnici su se organizirali preko društvenih mreža, ističući kako su odlučni iskoristiti sva raspoloživa zakonska sredstva u borbi za opstojnost rafinerije i 800 radnih mjesta.
“Željezara je pala, ali ako padne i Rafinerija, to će značiti potpuni kraj za Sisak. Pozvali smo gradonačelnicu Siska Kristinu Bikić koja je stala iza nas,…Tu su i restorani u kojima se radnici hrane koji će propasti, propast će i trgovine jer više nitko u njima neće moći kupovati, i tako bi nastala lančana reakcija… Svi živimo u okruženju Ine u Sisku koja drži cijeli grad. Rafineriju su dosad već snašle mnoge poteškoće, počevši od rata, velikog požara i sad apeliramo na Inu da nam ostavi rafineriju”, izjavio je Zdravko Dužić, zaposlenik sisačke rafinerije i upitao što će Sisku luka bez rafinerije?
Prostori rafinerije mogli bi biti prenamijenjeni u logistički centar, uz pokretanje neke druge proizvodnje. Preradu bi Ina nastavila u riječkoj rafineriji koja bi krenula u drugu fazu modernizacije, uz ulaganja od 400 milijuna dolara. Ta je opcija, po pisanju medija, ocijenjena kao najrealnija varijanta restrukturiranja Inina rafinerijskog poslovanja. Iz Ine je stigao službeni stav da kompanija provodi stratešku analizu postojeće situacije na rafinerijskom tržištu i analizu svog rafinerijskog sustava te da su sve mogućnosti vezane uz potencijalne promjene u rafinerijskom poslovanju otvorene. Predsjednik Ivo Josipović usprotivio se mogućoj odluci Uprave Ine da zatvori rafineriju u Sisku te pozvao Vladu da kroz razgovore s partnerima ne dopusti niti jedan “ishitren korak”, a ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak najavio je kako će Vlada učiniti sve da sisačka rafinerija opstane. No, iz Banskih dvora su i poručili kako je u slučaju sisačke rafinerije Vlada preglasana i ne može utjecati na eventualnu odluku MOL-a o gašenju rafinerije.