Na sjednici Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa raspravljalo se o predmetima vezanima uz ministricu gospodarstva, poduzetništva i obrta i potpredsjednicu Vlade Martinu Dalić, saborske zastupnike Zorana Milanovića i Arsena Bauka te zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića.
Većinom glasova članova Povjerenstva, donesena je odluka da se pokrene postupak da se utvrdi nalazi li se Martina Dalić u obavljanju dužnosti potpredsjednice Vlade i ministrice gospodarstva u potencijalnom sukobu interesa, prilikom donošenja odluka koje izravno ili neizravno mogu utjecati na ostvarivanje privatnih interesa, zbog okolnosti da je njezin suprug član Uprave INA-e.
Prijedlog odluke bio je da se pokrene postupak radi utvrđivanja nalazi se Martina Dalić u sukobu interesa zbog okolnosti da njezin suprug obavlja funkciju člana Uprave INA-e te je li u obavljanju dužnosti, sudjelovanjem u procesu donošenja političkih odluka što se tiče otkupa Ine od MOL-a prekršila dužnost.
U obrazloženju slučaja ministrice Dalić, Povjerenstvo je navelo da je, radi ekonomičnosti postupka, donesen zaključak na temelju kojeg se sve prijave ministrice spajaju u jednu.
Povjerenstvo je reklo da je ministrica prijavljena da je u sukobu interesa, jer je njezin suprug, Niko Dalić, član Uprave INA-e, a ona je članica tima Vlade koji se sastaju s Upravom INA-e, primaju informacije o poslovanju kompanije, ali i koji vodi pregovore oko otkupa MOL-ova udjela u vlasništvu Ine.
Neposredno nakon stupanja na dužnost upitana na okolnost stupanja u sukob interesa, dužnosnica je istaknula da je za Inu zaduženo Ministarstvo zaštite okoliša i energetike te da će se izuzimati iz donošenja odluka. Međutim, iz postupaka proizlazi da se Martina Dalić nije izuzela. Iz javnosti dostupnih podataka nije razvidno tko je donio odluku o otkupu Ine. Stoga nije poznato je li i na koji način minstrica Dalić u tome sudjelovala i jesu li na njezine odluke utjecali privatni interesi na obavljanje javne dužnosti, izvijestilo je Povjerenstvo.
Postoji privatni interes bračnog druga ministrice, budući da Vlada donosi strateške odluke vezane za kompaniju u kojoj radi. Iz istupa ministrice Dalić razvidno je zagovaranje određenog načina situacije, oko otkupa vlasničkih udjela od MOL-a od strane Republike Hrvatske, a dužnosnica je iz onog što smo prikupili vezano za raspravu o ovom predmetu upravljala situacijom potencijalnog sukoba interesa, kazalo je Povjerenstvo na sjednici.
Postoji privatni interes bračnog druga dužnosnice u trgovačkom društvu u kojemu donosi odluke. Moglo bi se zaključiti da potencijalni sukob interesa kontinuirani postoji sad i mogao bi postojati u budućnosti. Dužnosnica iz ovoga što smo prikupili nije na primjeren način upravljala tom situacijom potencijalnog sukoba interesa, kazali su iz Povjerenstva.
– Kao što često ističemo da je obaveza svakog dužnosnika da pristupa objektivno i nepristrano, to je zadaća i tijela koje zakonom ima propisane javne zadaće, pa tako i mi. Iz dosad prikupljenih podataka ne proizlazi da je Martina Dalić koristila svoje javne ovlasti za ostvarivanje interesa svog supruga. Taj sukob interesa nije realiziran, međutim, dok god dužnosnica Martina Dalić obavlja funkciju potpredsjednice Vlade i ministrice gospodarstva, a njezin suprug je član Uprave INA-e, trajno postoji mogućnost sukoba interesa. Privatni interes postoji, on je prije svega financijske prirode. Na godišnjoj razini za 2015. iznosio je 698.756 kuna, a u 2016. je 700.703,50 kuna. Posebno je važno naglasiti da javni interes transparentnost, objektivnost i nepristranost donošenja odluka, kazala je predsjednica Povjerenstva, Dalija Orešković.
Bivši premijer i aktualni saborski zastupnik, Zoran Milanović, bio je na dnevnom redu Povjerenstva na dvije točke. Donesena je odluka da se protiv Milanovića pokrene postupak u drugom predmetu.
Kad je u pitanju gradonačelnik Zagreba, Milan Bandić, Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa donijelo je odluku da ga se kazni s 15.000 kuna, uz mišljenje da je kazna primjerena.