Europska unija istaknula je da je i dalje otvorena za potpisivanje sporazuma o tješnjim odnosima s Ukrajinom, da od nje neće tražiti da se opredijeli između EU-a i nekog drugog partnera te kritizirala Rusiju zbog pritiska na Kijev
Ponuda za potpisivanje sporazuma o pridruživanju i sveobuhvatnog sporazuma o slobodnoj trgovini i dalje je na stolu.Uvjereni smo da potpisivanje sporazuma o pridruživanju i sporazuma o slobodnoj trgovini, najambicioznijeg sporazuma koji je Europska unija dosad ponudila, pruža najbolju moguću potporu za ukrajinsku ekonomsku situaciju, reforme i modernizaciju, navodi se u izjavi predsjednika Europske komisije Josea Manuela Barrosa i predsjednika Europskog vijeća Hermana Van Rompuya.
Iako smo svjesni vanjskog pritiska kojemu je Ukrajina podvrgnuta, vjerujemo da kratkoročni ciljevi ne bi smjeli zasjeniti dugoročne koristi koje bi to partnerstvo donijelo. Ipak, EU neće tražiti od Ukrajine niti od bilo kojeg partnera da biraju između EU-a i nekog drugog regionalnog entiteta. Na Ukrajini je da slobodno odluči u koji će se angažman s EU-om uključiti, dodaju čelnici EU-a.
Ne odobravamo poziciju i djelovanje Rusije u tom pogledu. Sporazum o pridruživanju i sporazum o slobodnoj trgovini pružaju prigodu našim zajedničkim susjedima da grade modernu, prosperitetnu demokraciju utemeljenu na vladavini prava. Snažnji odnosi s Europskom unijom ne idu na štetu odnosa između naših istočnih partnera i njihovih ostalih susjeda poput Rusije, dodaju Barroso i Van Rompuy.
Juščenko poziva Europu da pomogne Ukrajini da se odupre Moskvi
Bivši ukrajinski predsjednik Viktor Juščenko pozvao je Europsku uniju da konkretno podupre europsku integraciju Ukrajine, prenosi Financial Times. U komentaru za FT Juščenko, ukrajinski predsjednik od 2005. do 2010. zaslužan za prozapadnu orijentaciju zemlje, otvaranje tržišta i uvođenje slobode medija, upozorava europske čelnike na novu podjelu europskog kontinenta.
Europu dijele dvije vrste politike, a ne ‘željezna zavjesa’: demokratske politike iz Bruxellesa i euroazijska politika Moskve. Sporazum o pridruživanju Ukrajine Europskoj uniji nije samo novi korak u europskoj integraciji nego bi trebao osigurati dugoročan geopolitički zaokret. On znači širenje demokracije i stabilnosti u Europi i obnovu povijesne pravde Ukrajini kao neovisne države u Europi, ističe.
Juščenko upozorava da Rusija nastoji obnoviti sovjetski model putem naoko bezazlenih projekata kao što su “carinska unija” i “zajednički ekonomski prostor”.
No te strukture nemaju ništa zajedničko s ekonomskom integracijom i teško se mogu smatrati partnerstvima. Ne uključuju pristupne kriterije, uvjete ili standarde, ozbiljne norme i zakonsku regulativu niti imaju institucionalnu osnovu. One imaju samo jedan cilj: prijenos suvereniteta na Rusiju i uništavanje konkurentskih industrija u susjedstvu, smatra on.