Ministarstvo znanosti i obrazovanja u javno savjetovanje pustilo je Zakon o udžbenicima i drugim obrazovnim materijalima za osnovnu i srednju školu. Ovim nacrtom Zakona odobravat će se i u Katalog uvrštavati samo udžbenici (po uzoru na mnoge EU zemalja, primjerice Njemačku, Austriju, Sloveniju, Latviju i Portugal) dok dopunska i pomoćna nastavna sredstva postaju drugi obrazovni materijali. Komercijalni drugi obrazovni materijali nalazit će se u virtualnom repozitoriju i prolazit će provjeru Agencije o usklađenosti drugih obrazovnih materijala sa znanstvenim načelima i etičkim normama, da su pedagoški, psihološki i didaktično-metodički primjereni za korištenje u nastavi, te da su u skladu sa ishodima kurikuluma.
Otvara se mogućnost korištenja besplatnih drugih obrazovnih materijala koji se neće formalno odobravati, već će o njihovom korištenju odlučivati škola odnosno učitelji u skladu sa zahtjevima kurikuluma i autonomijom škola i učitelja koju promovira Strategija obrazovanja, znanosti i tehnologije.
Tim se Zakonom prvi put definira najveća dopuštena cijena te masa kompleta udžbenika po razredima. Najveća dopuštena cijena udžbenika od 1. do 4. razreda osnovne škole iznosi 10 posto medijalne neto plaće u Hrvatskoj, dok za 5. i 6. razred iznosi 12,5 posto, a za 7. i 8. razred iznosi 15 posto.
Najveća dopuštena masa svih obveznih udžbenika od 1. do 4. razred osnovne škole iznosi 3 kilograma, odnosno od 10-15 posto prosječne mase učenika sukladno preporukama Svjetske zdravstvene organizacije. Za 5. i 6. razred knjige maksimalno mogu težiti 5 kg, a za 7. i 8. razred 6 kg.
I cijena i masa udžbenika ovise o broju sati predmeta u ukupnoj tjednoj satnici. Zakonom se osigurava mogućnost nasljeđivanja tiskanih udžbenika, koji nisu radnog karaktera. Izuzetak su pojedini predmeti u razrednoj nastavi osnovne škole gdje je to neophodno zbog razvoja vještina kod učenika. Definiraju se i drugi obrazovni materijali koje autonomno biraju nastavnici, odnosno škola, čija cijena ukupno ne može prelaziti 20-40 posto ukupne cijene kompleta, ovisno o razredu.
Svi drugi obrazovni materijali nalazit će se u centralnom virtualnom repozitoriju gdje učitelji mogu ostavljati svoje komentare i ocjene, ali se također mogu prijaviti i nepravilnosti.
Ovo je prvi korak u približavanju modernim trendovima u Europi koji potiču što veću autonomiju škole. Najdalje u ovom procesu otišli su Finci i Danci, a priključili su se Estonci, Francuzi i Britanci koji na razini države ne reguliraju ni odobravaju udžbenike. Potiču se drugi digitalni obrazovni materijali koje će država sufinancirati, a pri tome će zadržati i sufinanciranje udžbenika za određene socijalne kategorija učenika”, kažu u Ministarstvu te navode kako eksperimentalni materijali za kurikularnu reformu nisu povezani s izmjenama Zakona o udžbenicima.
Škole koje se ne budu pridržavale ovog Zakona nakon što prođe javno savjetovanje i stupi na snagu bit će kažnjene novčanim kaznama i do 10.000 kuna.