‘’Ministrice, što će biti, ako do dogovora sa sindikatima ne dođe?’’, pitali smo ministricu znanosti i obrazovanja nakon njenog predavanja na konferenciji o obrazovanju na Zagrebačkom velesajmu.
‘’Ne može ne biti dogovora,’’ kaže.
‘’Niste vjerovali da će biti štrajka, nego dogovora, kako smo pisali’’…
‘’Nisam, ali sve je to dijalog,’’ smatra ministrica Blaženka Divjak.
Ministričino predavanje na Konferenciji o obrazovanju, pred prilično popunjenim auditorijem, odnosilo se na sadašnjost promjena i reforme u obrazovanju i znanosti te budućnosti rada i stvaralaštva.
“Učenici moraju biti u fokusu i škole su zbog učenika, ali dobre škole, nema bez dobrih učitelja”, istaknula je ministrica komentirajući pitanje novinara ugrožava li štrajk učitelja obrazovanu reformu, dodavši kako joj je žao što se u ovoj fazi nije moglo dogovoriti više.
‘’Ministrica je objasnila kako se u vrijeme štrajka u školama ministar ili ministrica obrazovanja jako teško pozicioniraju zbog dva prava koja se isprepliću, ali se često dogodi, kao što je sada slučaj, da su ta prava u kontradikciji. Jer, s jedne strane treba osigurati kontinuiran i kvalitetan obrazovni proces, a s druge strane, treba ostvariti prava za koja učitelji i nastavnici te svi koji rade u obrazovnome procesu misle da im pripadaju’’, istaknula, dodavši: ‘”Postoje dva elementa – jedan je da moramo biti jasni što je prioritet, a apsolutni prioritet je nastavak obrazovne reforme, prioritet je da učenici dobiju kontinuirani obrazovni proces, ali u tome procesu stvarno ne želim da se konfrontiraju, da se učitelje vrijeđa u medijima i na društvenim mrežama, da roditelji napadaju učitelje i obrnuto, što je apsolutno nedopustivo i to moramo izbjeći pod svaku cijenu”.
Na pitanje što je sljedeći korak, nakon što se od ponedjeljka, 18. studenoga, učiteljima više neće plaćati dani provedeni u štrajku, ministrica je odgovorila kako se mora razumjeti da se već sada treba osigurati nadoknada za dane provedene u štrajku i zato je, podsjetila je, Ministarstvo znanosti i obrazovanja prije deset dana školama poslalo uputu, koja je apsolutno zakonita u smislu da se nadoknade moraju osigurati i da ih se mora početi provoditi, a sada je već riječ o šest nastavnih dana koje treba nadoknaditi.
Nije izostavila odgovor na pitanje o ponudi Vlade sindikatima u obrazovanju i znanosti.
“S druge strane – one koja se tiče ponude Vlade – ne mogu reći da sam s tim zadovoljna – to je bilo najbolje što se u ovoj fazi moglo dogovoriti i žao mi je da se nije moglo dogovoriti više i žao mi je, da ja nisam uspjela da dogovorimo više, ali ta ponuda je sada na stolu i oko nje se izjašnjavaju učitelji, nastavnici i ostali zaposlenici u školama i mi moramo čuti njihov glas”, rekla je.
Ministrica je pak sigurna kako glas učitelja i ostalih zaposlenika nije samo glas vezan uz to ” je li 6 + 2 ili 6 + 0,11 ili nešto slično” već je to često glas ljudi koji su više desetljeća bili zanemarivani i njihov položaj u društvu je takav da, bez obzira na financijski aspekt, žele da se čuje njihov glas i potreba da njihov status u društvu bude u skladu s njihovom zadaćom.
Na pitanje do kada će trajati štrajk, ministrica je odgovorila kako to zavisi o mnogo faktora te da sada ne može odgovoriti na to pitanje. Sigurna je, pak, kako se “moramo dobro čuti i slušati” te je ponovila, kako joj je žao da u ovoj fazi ponuda Vlade nije bolja istaknuvši da je to nešto o čemu moraju promisliti učitelji i svi zaposlenici, a Vlada onda treba čuti njihovu poruku.
A na ono što se potiho, ali sve više, spominje, hoće li štrajk biti zabranjen, ministrica je odgovorila kako najprije treba razmišljati kakvi će biti rezultati referenduma među prosvjetarima, a sigurna je da to neće biti samo glas vezan uz financijska pitanja, nego i uz položaj zaposlenih u obrazovnom sustavu.
Ministrica nije željela posebno komentirati to što MOST traži njezinu ostavku i argumentira – što bi se time mijenjalo – hoće li učitelji dobiti veće plaće i status službene osobe, hoće li se nastaviti njihovo nagrađivanje, hoće li se nastaviti obrazovna reforma, ili ćemo se baviti minornim politikantstvom.