Povodom Međunarodnog dana prava na pristup informacijama ove subote u knjižnici „Bogdan Ogrizović“ (Preradovićeva 5, Zagreb) GONG organizira raspravu novinara, Povjerenika za informiranje i zainteresirane javnosti na temu: Koliko građani, zapravo, imaju pravo znati.
GDPR, poslovna tajna, bankarska tajna, poseban – najčešće temeljni zakon neusklađen sa Zakonom o pravu na pristup informacijama, ili se informacije tražene zahtjevom ne smatraju podacima u smislu Zakona, ili šutnja administracije kao u 48% žalbenih predmeta (iz izvješća povjerenika za informiranje za 2018.). Istovremeno, samo rješenje žalbe katkada se čeka godinama. I na kraju, one pretjerano uporne odbija se s konačnim argumentom – zlouporabom prava na pristup informacijama.
Posljednji slučaj je odbijanje prava uvida u imovinske kartice hrvatske povjerenice u Europskoj komisiji Dubravke Šuice, jer – zaštita njezinih osobnih podataka prevladava nad interesom javnosti – stoji u rješenju Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa o odbijanju zahtjeva Gonga.
PPI, rješenje o odbijanju, GONG
PROGRAM:
10:00 – 10:30
kava, okupljanje i registracija
10:30 – 10:40
pozdrav i uvod – Jelena Berković, izvršna direktorica Gonga
10:40 – 11: 40
rasprava – moderira Ana Brakus, novinarka Faktografa
O tome koliko imamo pravo znati govore:
– Iz vlastitog iskustva, novinarke i novinari:
- Danka Derifaj, reporterka RTL Televizije i potpredsjednica Hrvatskog novinarskog društva
- Sanja Despot, urednica fact-checking portala Faktograf.hr
- Hrvoje Šimičević, novinar tjednika Novosti
– O dostupnosti prava na pristup informacijama za građane kroz praksu Povjerenika za informiranje:
- Zoran Pičuljan, Povjerenik za informiranje
Izvor: GONG