Sve je učestalija pojava da lokalna samouprava sufinancira ili sudjeluje u oglašivanju koje, kako mediji sve manje zarađuju, postaje sve važniji faktor za opstanak i rad lokalnih medija. Zbog toga je Objektiv od čelnika najvećih hrvatskih gradova zatražio podatke o novcu kojim sudjeluje u oglašavanju illi sufinanciranju lokalnih medija.
Iako smo pitanja poslali Splitu, Rijeci, Osijeku i Dubrovniku, zasad su odgovorili Rijeka i Osijek.
Grad Rijeka svake godine sklapa ugovore sa više lokalnih medijskih kuća i to za usluge informiranja o gradskim projektima te za pružanje usluga objavljivanja oglasa, natječaja, poziva, čestitki.
Ove godine to su Novi list, Reful radio d.o.o. (Radio Korzo), Primorski radio d.o.o. (Totalni FM-Rijeka), Edit (La voce del popolo) te Kanal Ri koji je u suvlasništvu Grada Rijeke.
U 2018. godini za informiranje i oglašavanje u nabrojanim medijima Grad Rijeka izdvojit će se ukupno 1,840.214 kuna. Najveći dio te svote otpada na Kanal Ri (1,2 milijuna kuna) koji je u suvlasništvu Grada Rijeke.
“Grad Rijeka opredijelio se za suradnju s lokalnim medijima s ciljem poticanja lokalne medijske scene i razvoja medijske kulture, bolje dostupnosti lokalnih informacija, ali i doprinosa očuvanju i stvaranju radnih mjesta u lokalnim medijskim kućama.
Na tom tragu Grad Rijeka je i prije dvadesetak godina bio jedan od osnivača lokalne televizije Kanal Ri kako bi građanima omogućio što bolju dostupnost lokalnih informacija, ali i razvijao medijsku kulturu te omogućio otvaranje novih radnih mjesta u medijskoj djelatnosti. Također, Kanal Ri s vremenom je postao svojevrstan inkubator mladih novinarskih kadrova koji nakon stjecanja dragocjenog televizijskog iskustva često nalaze poslove na nacionalnim televizijama. Slijedeći tu filozofiju, Kanal Ri priprema suradnju sa riječkim Sveučilištem, upravo u cilju obrazovanja budućih novinara.”
Iz Grada Rijeke navode ugovor s agencijom Hina koja Gradu pruža usluge informiranja. S Novim listom sklapani su se ugovoriza pružanje usluga objavljivanja oglasa, natječaja, poziva, čestitki za sva upravna tijela Grada Rijeke u sljedećim iznosima:
– Za 2015 godinu – Ugovor sklopljen na 475.000,00 kn
– Za 2016 godinu – Ugovor sklopljen na 454.451,00 kn
– Za 2017 godinu – Ugovor sklopljen na 390.875,00 kn
– Za 2018 godinu – Ugovor sklopljen na 303.714,00 kn.
Iz Grada Rijeke napominju da novac koji izdvajaju nisu subvencije niti donacije nego je riječ o poslovnoj suradnji sklopljenoj između Grada i lokalnih medija radi informiranja građana o za njih važnim projektima kao što su, primjerice, riječki socijalni program, vrtićki i školski programi ili pak objava raznih natječaja, obavijesti i slično. “Za sklapanje navedenih ugovora zakon ne propisuje potrebu provedbe natječaja.S Kanalom Ri ugovor se sklapa i temeljem suvlasničkog udjela.
Grad Osijek je Osječkoj televiziji OAR d.o.o u 2014. i 2015. za usluge informiranja, a temeljem ugovora o televizijskom emitiranju isplatio po 675.000,00 kuna, a prema ugovoru o produkciji emisija i drugih promo materijala po 75.000,00 kn.
U 2016. godini Osječkoj televiziji za usluge informiranja, a temeljem ugovora o televizijskom emitiranju isplatio je 556.875,00 kn, a prema ugovoru o produkciji emisija i drugih promo materijala 61.875,00 kuna.
U 2017. taj je iznos bio najveći i iznosio je 696.875,00 kuna temeljem ugovora o televizijskom emitiranju za usluge informiranja, a 80.468,75 kuna za usluge informiranja prema ugovoru o produkciji emisija i drugih promo materijala.
U 2014. i 2015. nisu bili sklopljeni ugovori o uslugama objave u dnevnom tisku.
Za 2016. i 2017. sklopljeni su ugovori s Glasom Slavonije za 199.999,00 kuna za objavu komercijalnih i nekomercijalnih oglasa te posmrtnih oglasa sa slikom i bez slike. Oglasi su bili predmet javne nabave.
Iz Grada Osijeka ističu da nisu vlasnici niti suvlasnici medija.