ARGENTINA – HRVATSKA 0-3: Hrvatska srušila velikana i izborila osminu finala

Hrvatska je pobijedila svjetskog doprvaka Argentinu s 3-0 u Njižnjem Novgorodu i izborila osminu finala Svjetskog prvenstva u Rusiji. Bila je to jedna od najboljih utakmica Hrvatske u novijoj povijesti koju su prekrasnim golovima okrunili Ante Rebić u 53. minuti, Luka Modrić u 80. i Ivan Rakitić u sudačkoj nadoknadi. Hrvatska je u svih 90 […]

Hrvatska je u svih 90 minuta igre bila bolja ekipa, dominantna, ambicioznija i konkretnija ekipa, koja je imala plan igre i kako doći do pobjede. S druge strane, gaučosi  još su jednom pokazali da su skupina odličnih igrača, ali da nisu momčad. Iako su Argentinci imali jednu veliku šansu, ona je došla kao plod pogreške hrvatske obrane, a sve ostalo uglavnom je pripalo Hrvatskoj.

Ante Rebić je odigrao jako nervozno prvo poluvrijeme, u dva navrata bio je jako blizu isključenja i očekivali smo da će ga izbornik Dalić odmah na poluvremenu ostaviti na klupi i u igru uvesti Andreja Kramarića. Dalić to nije napravio, barem ne odmah, a igrač Eintrachta povjerenje mu je vratio na najljepši mogući način. Igrala se 53. minuta kad je obrana Argentine vratile jednu loptu svom vrataru Caballeru. Ovaj je s njom mogao što je htio, no katastrofalno ju je ispucao, točno na nogu Ante Rebića, koji je čekao taj kiks i onda čudesnim volejom pogodio same rašlje. Samo nekoliko minuta nakon tog gola, Dalić je izvadio Rebića i u igru uveo Kramarića.

Argentinci su valjda očekivali da će Dalićevi igrači na grubost uzvratiti grubošću, da će se krenuti osvećivati i fizički obračunavati, no to se nije dogodilo. Vatreni su do kraja utakmice zaista nadigrali Argentince, ali igrom, atraktivnim potezima i lijepim golovima. Igrala se 80. minuta kad je Luka Modrić najprije vagao i ljuljao Otamendija, a onda fantastičnim udarcem zakucao u mrežu Caballera. Šest minuta nakon toga Rakitić iz slobodnjaka gađa gredu, a u sudačkoj nadoknadi, nakon kontre postiže treći gol kao krunu jedne od najvećih pobjeda.

Hrvatska od 1998. nije prošla skupinu SP-a, a nikad na velikim natjecanjima nije pobijedila reprezentaciju iz Latinske Amerike. Večeras se sve to promijenilo.

Hrvatska nakon dva kola vodi u skupini D s maksimalnih šest bodova, slijede Island i Argentina s po jednim bodom te Nigerija bez bodova. Island i Nigerija će svoj susret 2. kola igrati u petak u Volgogradu (17 sati).

‘’Bila je ovo sjajna utakmica, jedna od najvećih u povijesti Hrvatske. U svakom segmentu smo bili odlični, odradili smo sve što smo trebali i bili smo vrlo kompaktni. Sve zasluge za ovo idu mojim igračima”, prva je reakcija izbornika Zlatka Dalića, koji je dugo s igračima i navijačima slavio pod tribinom

U slučaju da Island i Nigerija u petak remiziraju, Hrvatska će osigurati prvo mjesto u skupini već kolo prije kraja, a u slučaju da neka od te dvije momčadi ostvari pobjedu Hrvatskoj će za prvo mjesto u skupini biti potreban bod iz posljednje utakmice u skupini protiv Islanda koja će se igrati 26. lipnja u Rostovu na Donu (20 sati).